„Rettegtem, hogy el fognak-e fogadni. Más vagyok, máshogy öltözködöm, mint itt bárki. Ma mégis úgy érzem, hogy egy nagyon jó döntést hoztam.”

Vidó Csanád
Terep - 2 hónapja

Wissal Akbour idén érkezett hazánkba Marokkóból. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (MATE) hallgat Gazdálkodás és Menedzsmentet. Emellett egy budapesti étteremben is dolgozik. Még ennyi teendő mellett is tud időt fordítani a vallására. Wissal az Iszlám gyakorlója. Egy olyan országban, ahol a lakosság kevesebb, mint 1%-a tesz ugyanígy, tud felnyitni új perspektívákat. A hiten túl beszélgettünk az élethez való különböző hozzáállásokról, a Magyarországra vonatkozó számos sztereotípiákról vagy éppen arról, hogy el tudná-e képzelni, hogy tanulmányai után is otthonának nevezze hazánkat.

Költözés

Mi vezetett oda, hogy Magyarországra jöjj?

Amikor középiskolás voltam, mindig arról álmodoztam, hogy külföldön tanuljak. Új dolgokat akartam megismerni, új emberekkel akartam találkozni. Sajnos ekkor még nem volt erre lehetőségem. 17 évesen végeztem el a középiskolát, és 18 évesnek kell lenned, hogy jelentkezz külföldre. Emiatt még egy évet Marokkóban tanultam. Egyébként ekkor a nővérem már negyedik éve élt itt [Magyarországon].

A nővéred biztatott, hogy elhagyd Marokkót?

Felajánlotta, hogy segít jelentkezni. Először féltem, még csak 18 éves voltam akkor. Korainak éreztem még, hogy egy teljesen új országba költözzek, de úgy érzem, megérte.

Mi volt a szüleid reakciója, mikor mondtad nekik, hogy külföldön szeretnél tanulni?

Beleegyeztek, mivel már a nővérem itt volt. Bár nála ez még teljesen máshogy ment. Nem akarták elengedni, leginkább az édesanyám nem. Az apám rendben volt vele.

Anyukádat hogyan tudta meggyőzni?

3 napon át megállás nélkül sírt. Azt mondta, hogy jó lesz, ha elmegy akkor jobb irányba fog változni. Egyébként ez nálam így is történt. Tavaly pont emiatt, amikor szörnyen éreztem magam az anyukám felhozta, hogy jöjjek Magyarországra. Azt mondta, hogy mivel Selima [a nővérem] már ott van, elenged. Ha más országba akarnék menni, esélyem se lenne, hogy elengedjen.

Mi volt a legnagyobb félelmed mielőtt megérkeztél?

Először is, hogy elhagyom a családomat. Elképesztően kötődöm hozzájuk, kifejezetten a szüleimhez. A második, hogy az emberek nem fognak elfogadni. Más vagyok, máshogy nézek ki, egy teljesen más országból jövök. Emiatt nagyon rettegtem. De ahogy megérkeztem, ez megváltozott. Most úgy érzem, hogy nagyon is jó döntést hoztam.

Milyen volt a Magyarországra érkezésed?

Nem a legjobb ruhákat választottam az érkezésre. Egy fekete ruhát vettem fel, fekete hidzsábbal, fekete kabáttal és fekete cipővel. Nem kell részleteznem a reakciókat, kaptam nézéseket.

Volt, hogy kinéztek valahonnan, ítélkeztek felőled mióta itt vagy?

Néha a vasútállomáson. De olyan emberek, akikről tudom, hogy nem feltétlen van minden rendben a fejükben. Van, hogy odajönnek hozzám és mondják, hogy „Szálem Alejkum”. Próbálnak megijeszteni, de ez nem ijeszt meg. Éltem már át ennél sokkal rosszabbat is. De még amikor otthon voltam, nagyon féltem, hogy ennél rosszabb lesz, hogy nem fognak elfogadni. A nővérem nyugtatgatott, hogy ezen ne aggódjak, a magyarok elfogadóak. Ti csak a saját dolgaitokkal foglalkoztok. Nyilván, van, akinek újdonság vagyok és úgy megbámul, mint aki előtte még semmi hasonlót nem látott. Nézhetnek bármilyen furcsán is rám, igazából nem érdekel. Ha olyan hangulatban vagyok, akár még vissza is bámulok. Viszont van, amikor úgy néznek rám, mintha bűnös lennék.

Vallás

Mikor kezdtél el hidzsábot hordani?

Másfél éve hordok.

Miért jött el ez a változás?

Mindig lelkiismeret-furdalásom volt, hogy nem viselem. Az Iszlám azt mondja, hogy amint egy lány elkezd kamaszodni, hordania kell. Nincs kifogás. De ebben a generációban ezt nehéz tartani, mi lázadunk. Szóval úgy voltam vele, hogyha átmegyek az utolsó vizsgámon is középiskolában, hordani fogom. Abban az időben nagyon közel voltam Istenhez. Mindent megtettem, amit kellett, de Isten kért még egy egyszerű dolgot és én ezt nem tettem meg. Annyi mindent kapok tőle, és nem tudok hordani egy hidzsábot? Ennyire nem nagy ügy.

Nem érzed úgy, hogy feláldoztad a szabadságod egy részét?

Egyáltalán nem. Magabiztosan hordom, és dolgozom azon, hogy a jó módon viseljem.

Van egy folyamat, amin átmész a hidzsáb hordásában?

Én csak döntöttem, hogy hordani fogom. Sok lány azt mondja, hogy azután fogja felvenni, ha megházasodik. Amikor közelebb álltam Istenhez, jobban hordtam egyébként. Jelenleg a saját gondolataimmal küzdök, hogy újra vallásosabb legyek. Például, hogy ne hordjak szűk nadrágokat.

Mi miatt kerültél távolabb Istentől?

Nem tudom, de érzem, hogy messzebb vagyok tőle.

Magyarország miatt?

Lehet, nem könnyű itt. Ott vannak az imák. Csak egy-egy óra van itt köztük, és egy nap van öt. Azáltal, hogy elfoglaltabb vagyok a mindennapokban, nehezebb lett.

Női imaszoba egy budapesti (Al-Taqwa) mecsetben
Kép: Vidó Csanád

Nemek közötti különbségek

Azt mondtad korábban, hogy az édesanyád nem engedne el egyedül. Gyakori, hogy szülők még akkor is ilyen szinten érzik magukat felelősnek a gyerekükért, amikor azok már felnőttek és külön élnek?

Néhány esetben igen. Nekem mindig megvolt a szabadságom, hogy azt csináljak, amit akarok. Ha valamit választottam, az azért volt, mert én akartam azt, nem ők. Odahaza van egy olyan dolgunk, hogy "Nyitott Gondolkodású Szülők". Igazából nem nyitott gondolkodás az, annak kéne a normalitásnak lennie. És azok a korlátozások egyébként a lányokra vonatkoznak, a fiúk megtehetnek bármit. De a lányokat már-már túlzottan védik.

Ez a túlféltés honnan jön?

Hagyományok, mindig. Azt mondják, hogy a lányok legyenek tiszták, meg nem is tudom már, hogy még mi egyebet. A házban kell maradjanak, de ha el is hagynák azt, muszáj, hogy legyen kimenő [tilalom]. Persze, legyen, de ne este 7 meg 8 óra. Az nem kimenő, az korlátozás. Az idő haladt, de ők lemaradtak.

Abortusz

Magyarországon az abortusz kérdése az utóbbi években szinte folytonosan napirenden van. Ugyan legális, de korlátozásokhoz kötött. Marokkóban teljes mértékig tiltva van, egyedüli kivétel, ha életveszélyben van az anya. A két nézetet összevetve, hogy vélekedsz a témáról?

Véleményem szerint illegálisnak kéne lennie. Hiszen egy ártalmatlan lélekről beszélünk, miért ölnéd meg? Még akkor is, ha egy hibát követtél el, nem kell megölnöd. Marokkóban a vallás a tiltás oka. Egy nagy bűn ezt elkövetni. Ha véletlenül estél teherbe, akkor is vállalnod kell a felelősséget. Esetleg kérheted Istent, hogy megbocsájtson, de ne próbálj meg kijavítani egy hibát egy másik hibával.

Van számodra bármi kivétel, ahol elfogadhatónak tartod az abortuszt? Magyarországon van négy: ha az édesanya élete vagy egészsége veszélyben van, ha a magzat valószínűsíthetően súlyos fogyatékosságban szenved, ha a terhesség bűncselekmény következménye, vagy ha a nő életében súlyos válsághelyzet alakulhat ki.

Marokkóban is kivétel, ha az anya veszélyben van, ezzel egyetértek. A többivel már kevésbé. Ha a gyermek egészsége kérdéses, akkor is meg kell, hogy szülessen. Marokkóban azt mondjuk, hogy amikor egy gyerek megszületik, vele megszületik a saját vagyona is. Isten segíteni fog felnevelni, szóval nem kell, hogy az anyagiakon aggódj, amikor egy gyerek születik.

És mi a helyzet, ha valakit megerőszakolnak?

Na igen, az nagyon nem jó. Ha egy nő erőszak után lesz terhes, már alapból nincs rendben mentálisan. És ha ezek között a körülmények között megszületne a gyermeke, az csak rontaná. Szóval számomra ez is egy kivétel. Ha erőszak történt, vagy ha az anya élete veszélyben van, engedélyezném az abortuszt.

Kommunikáció

Nagyjából 3-4 hónapja élsz itt, hogy viszonyulsz a nyelvhez?

Katasztrófa (nevet). A marokkói nyelvjárás úgy érzem nehezebb mint a magyar, de mégis. Miért van Ó, Á, ugyanaz, mint az O meg az A. Tanulok az egyetemen is magyarul, de nem érzem, hogy fejlődnék. Talán én vagyok a probléma. Viszont próbálom az alapokat megtanulni, hogy legalább tudjak egy kicsit beszélgetni az emberekkel.

Sztereotípiák

Van egy olyan prekoncepció, miszerint a magyarok eleinte komorak, viszont amint közelebb kerülsz hozzájuk, a legkedvesebb emberekké válnak. Tapasztaltál ilyet?

Ez megtörtént egy munkatársammal. Eleinte nagyon mogorva volt velem. Talán azért is, mert nem igazán beszél angolul. De ahogy adtam neki időt és türelemmel fordultam felé, sokkal barátságosabbá vált. Még úgyis, hogy nem tud angolul, a barátomnak mondanám. Én próbálom bevetni a magyartudásom amennyire csak lehet, ő pedig ugyanígy tesz az angollal. Amint közelebb kerülök hozzájuk, máris a barátomnak tudhatom őket. Viszont amíg ez nem történik meg, főleg, ha kevésbé beszélnek angolul, az a lehető legrosszabb élmény.

Van egy másik előítélet, ami köthető a ridegséghez. Ez azt mondja ki, hogy a magyarok pesszimisták és folyton csak panaszkodni tudnak. Vettél észre hasonlót?

Mondhatni. De a marokkóiak is rengeteget panaszkodnak. Mondjuk úgy érzem, hogy ti csak a kormánnyal meg a politikával kapcsolatban elégedetlenkedtek. Ezt az óráimon látom mindig. Az a pár magyar szaktársam és a tanárok folyamatosan ezekről beszélnek.

Mentális Egészség

Marokkóban van szó a mentálhigiéné-ről?

Nem nagyon, nem igazán érdekel minket. Az utóbbi években lett csak kis tér hagyva neki. De ezt úgy képzeld el, hogy ki lett mondva, hogyha nem érzed jól magad, akkor menj el egy pszichológushoz, vagy valami.

Az iskolákban van pszichológus?

Nem, semmi ilyesmi nincsen. Marokkóban még mindig szégyenteljesnek nézik azt, ha valaki terápiára jár. Ez a különbség, úgy érzem, hogy itt nem szégyellnivaló és ti tényleg foglalkoztok a mentális jóllétetekkel.

Ez a tudat segített, hogy biztonságban érezd magad mentálisan?

Teljes mértékben. Érzem, hogy érdekli az embereket, hogy jól vagyok e vagy sem. Meg például a tanárok bocsánatot kérnek, ha valamit rosszul mondanak. Odahaza ez elképzelhetetlen. Tisztelned kell a tanárod és nem kérdőjelezheted őt meg.

Jövő Magyarországon, vagy máshol?

Miután befejezted a tanulmányaidat, mik a terveid?

Ötletem sincs. El vagyok veszve. Nem gondolkozom terveken. Ha kitervelnék valamit most, úgyis jövőre vagy azután megváltoztatnám. De szerintem visszamegyek Marokkóba. Kivéve, ha találok itt munkát. Nagyon szeretek itt élni. Ha úgy marad, ahogy megszoktam, mindenképpen maradok.

El tudod képzelni, hogy messze a családodtól is otthonnak nevezd azt a helyet, ahol élsz?

Talán, ha itt alapítanék egy családot, igen. Ha nem, akkor visszamennék. Rettegek attól, hogy a szüleim nélkül öregedjek meg. Mellettük akarok idősödni. Nem akarok önálló lenni. Viszont az élet így halad.

Úgy gondolom, hogy ez egy gyönyörű zárszó volt. Köszönöm, hogy a rendelkezésemre álltál.

Kapcsolódó újságcikkek