
Komolyzene egy kicsit másképp


Bach D-dúr szvitje és a népzene között lehet átjárás? Milyen lehet együtt Bartók Béla műve és az electric zene? Úgy hangzik, mint valami vicc. De higgye el, kedves Olvasó, ez teljesen komoly. Klasszikus zene új köntösben.
A budapesti Danubia zenekar több mint harminc éve alakult. Mára az ország kiemelkedő szimfonikus zenekarainak egyike lett. A fiatalos csapat igyekszik mindig friss szemmel nézni a rég idők zenéit, és így befogadhatóbbá tenni a fiatalok számára is. Az Út a zenéhez című programjuk keretein belül lehetőséget nyújtanak online és offline is a zene megismeréséhez. Rengeteg koncertfelvételt, videót találhatunk az oldalukon.

Másik nagyon népszerű koncertsorozatuk a Semmi komoly. A koncertek során a klasszikus zenét és különböző zenei irányzatokat vegyítik. Például Vivaldi Négy évszakához a jazz-t vagy épp Pucchinit és Soul-t kevertek. Nagyon érdekes hangzásvilágot tud teremteni egy ilyen fúzió. Idén ősszel, illetve 2025 tavaszán még lesz rá lehetőség, hogy megtekintsük az egyedi előadások egyikét.
2020-ban létrehozták Hámori Máté karmester vezetésével a Beethoven-projektet, ami siketek számára kínál zenei élményt. Hámori Máté jeltolmács segítségével mutatja be Beethoven korszakát, illetve lufikat és speciális hallókészülékeket is használnak, hogy minél közelebb hozzák a zenét a speciális igényű közönség számára.
A Máltai Szimfóniával együtt indított Közös hang projekt a hátrányosabb helyzetű, zenélni vágyó gyermekeket támogatja. Közös próbákon és programokon vesznek részt a zenekarral, végül pedig a Zeneakadémián tartott bérletes előadásokon mutathatják meg a gyerekek a tehetségüket.
A kisgyermekes családokat pedig szívesen látja a zenekar a Kalandra Fül Fesztiválon. A klasszikus zenétől kezdve jazz-el és operával is ismerkedhetünk. De hangszerbemutató, meseolvasás, kézművesfoglalkozás és még számos egyéb program is várja a látogatókat.
A Danubia zenekarhoz hasonló remek szimfonikus zenekar a Budafoki Dohnányi Zenekar. 1993 óta hivatásos együttesként működnek Hollerung Gábor karnagy vezetésével. Rezidens zeneszerzőjük 2018 óta Gyöngyösi Levente, aki a huszonegyedik század kiemelkedő művésze. Több bérlet közül is válogathatunk az előadásaikra, melyeket a MÜPA épületében tartanak. Gyakran van olyan műsoruk, ahol a zene mellett Hollerung Gábor beszél a mű keletkezéséről, ezáltal jobban megérthetjük a zenét. A komolyzene mellet filmzenei, illetve táncos koncerteket is találhatunk a repertoárjukban. Mindenki találhat kedvére való előadást, kicsik és nagyok is.