Hogyan (nem) lett Thorin az utolsó Neander-völgyi?
„Ez nem lehet igaz! Mit keresett ott? A puszta földön, a tiszafa és az öregtölgy között! Eláll a lélegzetem is. Kizárt, hogy egy erdei séta közben, az ösvény oldalában találsz egy Neander-völgyi csontvázat.”
- Ludovic Slimak, „Az utolsó Neander-völgyi” könyvében
Huszonöt évnyi kutatás után Ludovic Slimak és kutatócsoportja, egy franciaországi barlang bejáratánál, testmaradványokra bukkan. De nem akármilyen maradványokra: egy Neander-völgyi leletet találtak meg, akinek később a Thorin nevet adták. Talán ő az egyik utolsó a fajtájából. Nem voltak biztosak ebben a kijelentésben, mert a legkorszerűbb tudományos elemzések között ellentmondás történt. De kilenc év után a rejtély megoldódott.
Thorint nagy nehezen teljesen kiásták a földből. Először a régészek 40,000-45,000 évre becsülték a lelet korát, ami az jelentette, hogy Thorin egy késői Neander-völgyi volt. De! Pontos kormeghatározáshoz, laboratóriumi vizsgálatok alá vetették. A kiásott fogakból és részleges állból DNS-t vontak ki, és a teljes genom sorozatát más Neander-völgyi genomhoz hasonlították. Kiderült, hogy Thorin férfi volt, viszont ezen kívül volt egy másik olyan dolog, amire senki nem számított.
A genetikusok (Slimak, és a kollégái) 105,000 évesnek becsülték Thorint. Az ellentmondások itt kezdődtek, nem tudták, hogy a régészeti becsléssel vagy a genom kivonással volt a probléma. Vagy esetleg csak elszúrtak valamit.
Az izotópokat, amiket Thorin fogaiban találtak, elkezdték analizálni, hátha beljebb jutnak. (Az izotópokat általában a földtörténeti korok hőmérsékletének megállapításához szokták tanulmányozni.) Kiderült, hogy Thorin hideg környezetben élt, tényleg késői Neander-völgyi volt! De akkor mi a probléma?
Az biztos, Thorin egy kis emberi csoport részét képezte 42.000 és 50.000 évvel ezelőtt között. Hosszas kutatás után kirajzolódott, hogy a csoport egy régebbi, nagyobb közösségből szakadt ki 105,000 évvel ezelőtt, és genetikailag elszigetelten maradt több mint 50,000 évig. Egy nem ismert származási ágat találtak! Ezért kaptak két teljesen más eredményt kormeghatározásnál!
De mégis, Thorin DNS-e nem mutatott bizonyítékot arra, hogy bármilyen keresztezés történt volna ezzel a származási ággal vagy egy másik Neander-völgyi populációval, még akkor sem, ha „csak” 10 napos séta választotta el az egyik csoportot a másiktól.
Az elkülönülés a kis közösséget érzékennyé tette. Ahogy Tharsika Vimala, Ludovic kutatótársa fogalmaz: „Hosszú ideig tartó elkülönülés vagy belterjesség káros tud lenni egy populáció fenntartásához. A genetikai diverzitást csökken, ami negatívan hat a populációban lévő egyedekre, kevésbé lesznek alkalmazkodóképesek.”
Slimak, Vimala és kollégáik újraanalizálták egy másik Neander-völgyi genomját, aki becslések szerint 43,000 éve élt, nem messze Thorintól. Nyomokat találtak egy „szellem populációhoz” annak a leletnek a DNS-ében, egy teljesen másik, ismeretlen Neander-völgyi csoportról, köszönhetően egy szaporodási eseménynek, amely 15,000 és 20,000 évvel ezelőtt történt.
„Ez az jelenti, hogy nem csak kettő populáció volt a késői Neander-völgyiek között, hanem nagy valószínűséggel három!” írta Slimak a könyvében is. Eddig az volt általánosan elfogadva, hogy a Neander-völgyiek kihalásánál minden egyed egy genetikailag nagyon hasonló populációnak tagja volt.
Száz szónak is egy a vége, Thorin lehetett az egyik utolsó Neander-völgyi. De voltak rajta kívül mások is, más populációkból. Talán, ha mélyebben megértjük az ő és fajtársai történetét, jobban megérthetjük a saját emberi mivoltunkat is.
Mégegy zárógondolatot szeretnék hozzátenni; Thorin történetét, és a belterjességet a mai magyar viszonyokra le lehet bontani. A genetikailag zárt embercsoport halálra van ítélve, mind kulturálisan mind biológiailag. Nem lehet mondani, hogy ennek „elkerülése” új ötlet lenne, Szent Istvánt idézve: „Mert az egy nyelvű és egy szokású ország gyenge és esendő.” Ez tanulság a mai magyar politika és ember számára.
Források:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666979X24001770
https://www.cell.com/cell-genomics/fulltext/S2666-979X(24)00177-0
https://scitechdaily.com/hidden-neanderthal-lineage-found-thorin-survived-50000-years-in-isolation/
https://www.livescience.com/archaeology/dna-of-thorin-one-of-the-last-neanderthals-finally-sequenced-revealing-inbreeding-and-50-000-years-of-genetic-isolation
Ludovic Slimak: Az utolsó Neander-völgyi c. könyve