Mit teszel, ha kihúzzák a lábad alól az álom sulidat?
Alföldi Róbert. Szekeres Adrienn. Gáspár Sándor. Náray Erika. Simon Kornél. Sok diák célja, hogy a nyomdokaikba lépjen. Ezek a színészek, énekesek valamikor mind a szentesi Horváth Mihály Gimnázium dráma tagozatán végeztek. Az itt zajló képzés országosan ismert és elismert. A szentesi dráma tagozat idén 47 éves, és több mint 20 éve működik együtt a Keleti István Alapfokú Művészeti Iskola és Művészeti Szakgimnáziummal, akik a szentesi drámai képzés gerincét biztosították. Idén azonban történt valami.
Tavasszal a felsőbbéves drámások közölték velünk, hogy ha minőségi művészeti oktatást szeretnénk, akkor keressünk magunknak egy másik iskolát. Akkor még nem értettük, hogy miről beszélnek. Aztán pár nappal később érkezett egy levél a szüleinknek, amit a fent említett művészeti iskola vezetője írt. Ekkor vált világossá számunkra, hogy az országos hálózattal rendelkező, komoly szakmai eredményeket magáénak tudó KIMI helyett a helyi zeneiskolára fogják bízni a drámais képzést. Mindez a gimnázium igazgatójának önkényes döntése volt, amiről sem a KIMI-vel, sem a diákokkal és azok szüleivel, de még a gimnáziumban tanító drámais szaktanárokkal sem egyeztetett, döntését pedig nem indokolta meg. A dráma tagozat olyanná vált, mint egy felbolydult méhkas. Rossz volt nézni a tanárok és a diákok tehetetlenségét. A helyzet odáig fajult, hogy többen úgy döntöttek, hogy elhagyják az iskolát. Érthető, hiszen rengeteg diák érkezett a tagozat miatt Szentesre, és fektették minden idejüket az itteni munkába és diákszínpadokba.
Helyi információk szerint az események mögött politikai okok sejlenek: a kormánypárt helyi képviselőinek (a gimnázium igazgatónője is FIDESZ helyi képviselőjelöltje volt) nincs ínyére a gimnáziumban működő, a szabad gondolkodást és alkotó tevékenységet pártoló „liberális fertő”. Félnek a nyílt, őszinte hangoktól, a gondolkodás szabadságától és a hangukat bátran vállaló, nyílt és tehetséges diákoktól. Mi lesz veled, szentesi drámai?
Most új tanítási év kezdődik - és a remény hal meg utoljára.
Hack-Handa Róza, a szentesi Horváth Mihály Gimnázium Irodalmi-drámai-média tagozatának tanulója (mostanáig)