Tardos és a Gerecse vidéke

A Gerecse-hegység ölelésében található Tardos, egy szlovák magyarlakta falu. Nagyjából az 1200-as évek eleje óta létezik a település. A szlovákok a török pusztítás után telepedtek meg itt. Ma már csak egy Öregfalui-dűlő őrzi annak emlékét, hogy itt bizony ők laktak.

Fotó: kirandulastervezo.hu

Mára már egy igen kedvelt turistacélpont. Tudniillik büszkélkedhet egy tóval is. A Malomvölgyi-tó amellett, hogy remek kirándulóhely, békáknak is otthont ad. Az egyik legnagyobb békalelőhely a környéken. Évente szerveznek itt békamentéseket, hogy a tavasszal éledező állatok épségben visszakerüljenek a tóba. De tanösvény is várja az idelátogatókat. Számos gyógynövény, virág is megtalálható ezen a kis túrán. Kisgyerekektől kezdve a felnőttekig mindenkinek jó élményt nyújthat a tó.

Tardos ezek mellett híres a bányájáról is. Vörösmárványnak nevezik, viszont valójában vörös színű mészkő. Gyönyörű fényessége miatt kapta a márvány nevet. Már Mátyás király korában is szállítottak innen mészkövet megrendelésre. Ma pedig az ország sok pontján megtalálhatjuk ezt a fajta követ, például a budapesti Szent István Bazilika lábazatán, vagy épp a debreceni pályaudvar padlóján. Turisták is megtekinthetik adott időpontban idegenvezető segítségével. Itt akár tengeri élőlényekre is akadhat az ember. Azonban nem vízben, hanem kőben. Egykor tenger borította ezt a területet, és mindenféle csigák, halak, sőt még őskrokodilok is éltek itt. Ezek maradványai mára megkövesedtek, és így őrizték meg szinte eredeti formájukat.

Tardos mai napig őrzi szlovák őseinek emlékét. Nemcsak a helyi iskolában, hanem a konyhában is. A szlovákoktól átvett loksa egy kedvelt búcsús étel. Egy krumplipogácsa tésztát kevernek ki, melyből nagyobb karikákat nyújtanak, majd megtöltik. Ami igazán sajátossá teszi ezt a különlegességet, az a töltelék. Párolt káposztával, és a gyerekek kedvéért lekvárral töltik meg a kis batyut, ezután pedig kisütik.

Fotó: KEMMA

A kütyük szerelmeseinek sem kell aggódnia, Tardoson található egy Rádiómúzeum is. Itt 90 évnél is öregebb, ma is működő rádiókat tekinthetnek meg az érdeklődők. A belépés minden esetben ingyenes a kiállításra, csak időpont-egyeztetéshez kötött.

Fotó: Kuny Domokos Múzeum

Tardos híres szülötte Fekete Lajos, aki 1914-ben kezdődő katonai szolgálata alatt megtanult törökül. Hazatérte után nemzetközileg elismert turkológus, egyetemi tanár, és a Tudományos Akadémia tagja lett. Magyar, német, török és perzsa nyelven publikált. Ma a faluban működő általános iskola őrzi a nevét.

Tardoson két vendégház is üzemel, melyek tárt karokkal várják a természetre szomjazó turistákat. Mindenki számára remek kikapcsolódást nyújthatnak egy kora tavaszi hétvégén.

Kapcsolódó újságcikkek